Usuwanie rdzy z samochodu – jak pozbyć się ognisk korozji raz na zawsze?
Usuwanie nalotu rdzy z samochodu jest możliwe na wiele sposobów. Możesz zdecydować się na wykorzystanie substancji dostępnych w każdym domu, profesjonalnych preparatów odrdzewiających oraz usług wykwalifikowanych specjalistów w zakresie usuwania rdzy z samochodu. Cena pozbycia się zardzewiałych elementów z auta jest uzależniona od stopnia skorodowania, a także obszaru, który został zniszczony przez rdzę. Sprawdź nasz krótki poradnik i dowiedz się, ile kosztuje usuwanie rdzy z samochodu oraz jak się jej pozbyć domowymi sposobami.
Ogniska korozji w samochodzie – gdzie się pojawia rdza?
Korozja to zupełnie naturalny proces chemiczny, którego nie da się całkowicie zatrzymać. Jako właściciel pojazdu możesz jedynie zadbać o to, aby rdzawe naloty pojawiały się rzadziej. Usuwanie rdzy z samochodu najczęściej jest konieczne w przypadku takich elementów, jak:
- usuwanie rdzy z drzwi (szczególnie okolice klamek oraz dolnych listew dekoracyjnych),
- usuwanie rdzy z nadkola,
- usuwanie rdzy z progów,
- usuwanie rdzy z klapy bagażnika,
- usuwanie rdzy z okolic przednich lamp,
- usuwanie rdzy z dachu,
- usuwanie rdzy z elementy podwozia, np. wahacze i inne podzespoły mechaniczne narażone na oddziaływanie wody, soli, błota i wielu niekorzystnych czynników.
Najpowszechniejszą metodą na usuwanie rdzy z samochodu jest mechaniczna neutralizacja problemu. Polega na użyciu ścierniwa, np. szlifierki lub papieru ściernego. To jednak mocno inwazyjny sposób, który powoduje konieczność szpachlowania i lakierowania naprawionych elementów.
Usuwanie rdzy z samochodu – najskuteczniejsze metody walki z rdzawym nalotem
Masz samochód osobowy, który lata świetności ma już za sobą, ale zależy Ci na utrzymaniu go w jak najlepszym stanie? W takim razie wypróbuj kilka domowych sposobów na usuwanie rdzy z samochodu. Cena w tym przypadku wyniesie Cię maksymalnie kilkadziesiąt złotych, a efekty mogą być zadowalające. Kilka sprawdzonych, domowych metod na usuwanie nalotu rdzy z samochodu to:
- Roztwór octu – wystarczy nasączyć zardzewiały element octem, poczekać na rozpuszczenie rdzy, a pozostałe naloty usunąć drucianą szczotką. To inwazyjna metoda, która generuje konieczność pomalowania elementu.
- Coca-Cola – związki chemiczne zawarte w tej substancji doskonale rozpuszczają rdzę. Tę metodę możesz wykorzystać do czyszczenia, np. tarcz hamulcowych i zacisków. Zanurz je w Coca-Coli na całą noc, a rano będą jak nowe.
- Soda oczyszczona – przygotowany roztwór trzeba nanieść na zardzewiały element, a następnie pocierać dynamicznie szczotką z szorstką powierzchnią. Taka praca jest dość czasochłonna, ale pozwala na skuteczne usuwanie rdzy z samochodu.
Kiedy domowe sposoby nie działają, możesz wykorzystać preparaty do usuwania rdzy z samochodu lub zdecydować się na usługi zewnętrznej firmy, np. w ramach laserowego oczyszczania powierzchni. Zawsze wtedy, kiedy środki antykorozyjne nie przynoszą zadowalających efektów, warto skontaktować się z profesjonalistami i usunąć nalot rdzy z samochodu z użyciem bezpiecznej, bezinwazyjnej i skutecznej metody laserowej.
Ile kosztuje usuwanie rdzy z samochodu?
Niestety nie da się określić jednoznacznie, ile kosztuje usuwanie rdzy z samochodu. Całkowite koszty są zależne od powierzchni obszaru dotkniętego rdzą, poziomu uszkodzeń oraz ceny zakupu preparatów chemicznych lub usługi laserowego oczyszczania (w tym przypadku cena sięga do 450 złotych za roboczogodzinę).