Sposoby na usuwanie rdzy z nadkoli – kilka sprawdzonych metod

Utrzymanie samochodu w dobrym stanie technicznym wymaga wykonywania regularnych napraw oraz pielęgnacji, np. powłoki lakierniczej. Wielu właścicieli aut ma spory problem z rdzą, która pojawia się na podwoziu pojazdu oraz na nadkolach. Chcesz dowiedzieć się, jak radzić sobie z rdzawym nalotem oraz ubytkami w blacharce samochodowej? Przeczytaj nasz krótki poradnik i zacznij działać! Usuwanie rdzy z nadkoli wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać!

Dlaczego na nadkolach pojawia się rdza?

Błotniki, podwozie i nadkola to elementy, które są najbardziej narażone na oddziaływanie niekorzystnych warunków drogowych. Wyróżniamy kilka czynników, które powodują, że na nadkolach pojawia się rdzawy nalot. To przede wszystkim: sól drogowa, woda i zalegająca wilgoć, błoto oraz inne agresywne substancje, np. stosowane na myjniach samochodowych. To wszystko powoduje, że z biegiem lat powłoka blacharska traci swoje właściwości, a warstwa ochronna nie chroni już przed rdzą. 

Usuwanie rdzy z nadkoli – krok po kroku

Jeśli chodzi o usuwanie rdzy z nadkola samochodowego, możemy wyróżnić trzy podstawowe kroki.

  1. Usuwanie ogniska korozji.
  2. Uzupełnianie ewentualnych ubytków w strukturze blachy/metalu.
  3. Lakierowanie oczyszczonej i naprawionej powierzchni.

To duży skrót procesu usuwania rdzy z nadkoli krok po kroku. Podejmując się takich działań, musisz zdjąć zardzewiałe elementy i mechanicznie usunąć rdzę. W razie głębokich ubytków i ognisk korozji konieczne jest wycięcie uszkodzonego elementu i przyspawanie nowego. Kiedy rdzawe osady dopiero zaczynają się pojawiać, możesz zdecydować się na czyszczenie laserowe. To skuteczne i w 100% bezpieczna metoda umożliwiająca usuwanie rdzy bez ryzyka zniszczenia blacharki samochodowej.

Po zakończeniu procesu usuwania rdzy z nadkoli trzeba zakryć ubytki materiału, np. szpachlą, a następnie pomalować powierzchnię. W tym przypadku laserowe oczyszczanie metali również znajduje zastosowanie – pozwala przygotować powierzchnię do nałożenia nowej powłoki lakierniczej.

Usuwanie rdzy z nadkoli – ile to kosztuje?

Chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje usuwanie rdzy z nadkoli? Cena takiej usługi w przypadku usuwania laserowego to wydatek na poziomie 450 złotych za roboczogodzinę. Jeśli zdecydujesz się na ręczne usuwanie większych ognisk korozji, gdzie konieczne jest wycięcie zniszczonych elementów – koszty będą uzależnione od ceny nowych elementów blacharskich, montażu oraz finalnego lakierowania powłoki. Można założyć, że naprawa nadkoli z usunięciem wszelkich ognisk rdzy to wydatek na poziomie 1000-2000 złotych.

Similar Posts