Piaskowanie metalu – co to jest i ile kosztuje?

Analiza kosztów przedsięwzięcia przed oddaniem elementów metalowych do piaskowania może być kluczowa. Zanim zdecydujesz się na piaskowanie metalu, koniecznie skontaktuj się z firmą realizującą tego typu zadania i poznaj cennik usług. Będziesz w stanie realnie ocenić opłacalność oczyszczania metalowych powierzchni.

Piaskowanie metalu nie jest trudnym zadaniem, choć wymaga od osoby realizującej tego typu prace zaangażowania, doświadczenia oraz wykorzystania maszyn, pozwalających na wytworzenie odpowiedniego ciśnienia dla wydmuchiwanego ścierniwa. Zastanawiasz się, co wpływa na koszty piaskowania metalu? Oto kilka czynników:

  • cennik firmy zajmującej się piaskowaniem,
  • powierzchnia piaskowanej powierzchni,
  • preferowany czas realizacji usługi – im krótszy, tym wyższa cena,
  • wykorzystany typ ścierniwa.

Piaskowanie metalu – co to takiego?

Proces, jakim jest piaskowanie metalu, polega to obróbka strumieniowo-ścierna, podczas której wykorzystuje się odpowiednie ścierniwo – w tym przypadku piasek o różnej gradacji i właściwościach ściernych. Prace polegające na piaskowaniu są dość proste, a wygląda to następująco:

  1. Wstępne oczyszczenie powierzchni metalowych, które zostały przeznaczone do piaskowania.
  2. Piaskowanie powierzchni z użyciem ścierniwa pod wysokim ciśnieniem.

Piaskowanie metalu odbywa się na podobnych zasadach, jak śrutowanie czy szkiełkowanie. Warto jednak wiedzieć, że na tę chwilę dostępne są dwie metody piaskowania: tradycyjne i laserowe. Nowoczesne techniki laserowe pozwalają na oczyszczanie nawet delikatnych materiałów, w celu uzyskania idealnie gładkiej powierzchni. Ta metoda wyróżnia się szybkością działania oraz wysokim poziomem skuteczności.

Decydując się na tradycyjne piaskowanie metalu, można uzyskać różne struktury na powierzchni poszczególnych elementów – począwszy od idealnie gładkich powierzchni, matowych, a nawet mocno chropowatych, do których doskonale przylegają powłoki galwaniczne i farba proszkowa.

Uwaga! W celu uzyskania idealnego efektu piaskowania metalu, należy uwzględnić nie tylko odpowiedni typ ścierniwa, ale także ciśnienie pracy, które przekłada się bezpośrednio na uzyskiwane efekty prac.

Piaskowanie metalu – jakie są koszty?

Koszt realizacji piaskowania metalu tradycyjną metodą zależy w dużej mierze od rozmiaru przedsięwzięcia, a także kształtu metalowych elementów. Profesjonalne firmy zajmujące się tego typu pracami, wyceniają działania na podstawie stawki godzinowej lub od metra kwadratowego powierzchni. W Polsce średnie ceny za roboczogodzinę piaskowania wynoszą średnio od 250 do 350 złotych w zależności od wybranej firmy. Stawki za metr kwadratowy mogą zaczynać się już od kilkudziesięciu złotych w górę.

Pamiętaj! Kiedy trudno określić metraż piaskowanych elementów, najlepiej zastosować stawkę godzinową, która będzie atrakcyjna zarówno dla klienta, jak i firmy zajmującej się piaskowaniem metalu.

Gdzie można wykorzystać piaskowanie metalu?

Wyróżniamy wiele dziedzin, w jakich doskonale sprawdza się piaskowanie metalu. Oczyszczanie elementów stalowych pod wpływem oddziaływania piasku kwarcowego sprawdza się w przypadku:

  • konstrukcji stalowych,
  • części samochodowych,
  • podwozi pojazdów mechanicznych,
  • elementów konstrukcyjnych budynków.

Podsumowując – piaskowanie metalu to dobry sposób na przygotowywanie elementów metalowych do dalszej obróbki lub malowania w branży motoryzacyjnej, konstrukcyjnej, przemysłowej, a nawet technologicznej.

Similar Posts