Jak usunąć rdzę z progów samochodu?

Korozja karoserii i progów samochodowych to częsty problem, który dotyka w szczególności starsze pojazdy. Czy można skutecznie pozbyć się ognisk rdzy i zniszczenia progów wynikających z oddziaływania korozji? Oczywiście, że tak! W tym artykule przedstawiamy najlepsze porady, jak usunąć rdzę z progów pojazdu.

Progi samochodowe i karoseria a rdza – dlaczego się pojawia?

Rdza na progach samochodowych pojawia się najczęściej wskutek zaniedbania właściciela pojazdu lub po prostu sporego wieku samochodu. Główne powody, które generują późniejsze problemy z korozją na częściach karoserii samochodu to:

  • wilgoć,
  • sól drogowa,
  • niekorzystne warunki atmosferyczne,
  • brak regularnej pielęgnacji i czyszczenia auta z zewnątrz,
  • brak garażu.

Wszelkie odpryski na powłoce lakierniczej mogą być przyczyną pogłębiających się problemów z korozją. To długotrwały proces, gdzie pierwsze oznaki rdzy na prograch mogą pojawiać się po latach – kiedy uszkodzenia będą już na tyle duże, że element będzie nadawać się do naprawy.

Usuwanie rdzy z progów samochodowych – najlepsze porady w pigułce

Neutralizowanie ognisk rdzy z nadkoli wymaga przede wszystkim profesjonalnego podejścia do tematu. Dlaczego? Otóż korozja ma swoje podłoża w głębszych warstwach materiału. To oznacza, że zwykłe oczyszczenie widocznych rdzawych plam nie będzie wystarczające. Jeśli tylko przetrzesz rdzawy nalot papierem ściernym i pomalujesz na nowo – prawdopodobnie za kilka miesięcy rdza ponownie pojawi się w tym samym miejscu, ale ze zdwojoną siłą rażenia.

Chcesz pozbyć się rdzy z progów w swoim samochodzie? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci pozbyć się tego problemu raz na zawsze.

  1. Użyj farby antykorozyjnej lub środków oddziałujących na rdzę – takie substancje nadają się do stosowania na powierzchniach stalowych. Wystarczy zetrzeć pierwszą warstwę widocznej korozji, np. papierem ściernym, a następnie pomalować progi antykorozyjną farbą. Takie rozwiązanie jest możliwe tylko wtedy, kiedy rdza nie uszkodziła jeszcze struktury progu.
  2. Postaw na laserowe czyszczenie rdzy – to skuteczny i nieinwazyjny sposób umożliwiający usunięcie rdzy nawet z głębszych warstw materiału wykonania progów samochodowych. Jeśli nie chcesz uszkodzić żadnego z elementów swojego pojazdu, laserowe usuwanie rdzy będzie najlepszym wyborem. Pamiętaj, aby w tym przypadku korzystać wyłącznie z profesjonalnych usług. To gwarancja szybkiego, dokładnego i bezpiecznego zrealizowania zlecenia oczyszczenia progów i nadproży z rdzy.
  3. Papier ścierny, szpachla i farba – to często praktykowana metoda usuwania i zakrywania rdzy na progach samochodowych. W ten sposób zalecamy naprawiać tylko niewielkie ubytki. Zbyt duża powierzchnia przeznaczona do szpachlowania może z czasem łuszczyć się lub odpaść – a to wygeneruje jeszcze większe koszty napraw.

Uszkodzenie progów samochodu w wyniku oddziaływania rdzy wpływa nie tylko na wygląd pojazdu, ale także komfort jego użytkowania. Zniszczone progi uniemożliwiają wsunięcie podnośnika pod auto, a także mogą być przyczyną przedostawania się wilgoci do środka pojazdu. Z tego względu warto działać możliwie jak najszybciej tuż po wykryciu problemów z korozją.

Rdza na progach w aucie a reperaturki – kiedy są konieczne?

Duże uszkodzenia i ubytki wynikające z rozprzestrzeniających się ognisk rdzy mogą wymagać zastosowania reperaturek. To metalowe elementy zastępcze, które można bezproblemowo dopasować do poszczególnych elementów konstrukcyjnych pojazdu. W tym przypadku wystarczy wyciąć zardzewiałe elementy, zastąpić je nowymi, a po dopasowaniu: przyspawać, zabezpieczyć i pomalować.

Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w naprawach blacharsko-lakierniczych, koniecznie skontaktuj się z profesjonalnym warsztatem. Zyskasz pewność, że progi Twojego auta zostaną kompleksowo naprawione. To samo tyczy się usługi czyszczenia elementów z rdzy. Decydując się na laserowe usuwanie ognisk korozji, zawsze wybieraj rzetelnych specjalistów, np. w  MADLASER.

Similar Posts