Piaskowanie – czym jest i gdzie je stosować?
Wiele osób zastanawia się, czym w praktyce jest piaskowanie i jak wygląda ten proces w przypadku profesjonalnego zakładu zajmującego się odnawianiem i czyszczeniem elementów metalowych i nie tylko. Klasyczne metody piaskowania polegają na obróbce strumieniowo-ściernej z użyciem piasku o wyjątkowo drobnej granulacji. Wykonanie tego zadania byłoby niemożliwe bez użycia profesjonalnego sprzętu, który transportuje piasek pod wysokim ciśnieniem aż do dyszy.
Zastanawiasz się, czy czyszczenie materiałów metalowych tą metodą jest bezpieczne? W większości przypadków tak, ale tylko pod warunkiem, że wybierzesz rzetelną firmę do realizacji takiego zlecenia. Na etapie piaskowania wykorzystuje się takie surowce, jak:
- piasek kwarcowy i szklarski,
- śrut stalowy (w tym przypadku najczęściej proces zwany jest śrutowaniem),
- szklane kulki (szkiełkowanie),
- zmielone skorupy orzecha kokosowego,
- i inne materiały o strukturze podobnej do piasku.
Odpowiadając na pytanie – czym jest piaskowanie… można powiedzieć, iż jest to prosty proces technologiczny, który polega na dokładnym czyszczeniu powierzchni poprzez silny strumień sprężonego powietrza – wypluwający z dyszy piasek o odpowiednio drobnej granulacji.
Kiedy warto zdecydować się na piaskowanie?
Na piaskowanie warto zdecydować się przede wszystkim wtedy, kiedy chcesz wyczyścić twardy materiał z zabrudzeń, starej farby lub oleistych plam. Można powiedzieć, że piaskowanie doskonale nadaje się do przygotowywania powierzchni metalowych do dalszej obróbki. Stosowanie tej techniki oczyszczania, szczególnie przydaje się w przypadku:
- felg samochodowych/motocyklowych,
- bloków silnika – choć w tym przypadku zalecane jest stosowanie szkiełkowania, które jest znacznie delikatniejsze,
- zabrudzonych powierzchni chodników, kostki brukowej, metalowych palenisk,
- oczyszczania architektury ogrodowej.
Uwaga! Po wypiaskowaniu poszczególnych elementów stalowych, warto odpowiednio szybko zabezpieczyć je przed korozją. Te będą oczyszczone z wszelkich zabrudzeń, ale także ewentualnej farby, dlatego nawet kilka dni przechowywania wypiaskowanego materiały w nieodpowiednich warunkach, może doprowadzić do pojawienia się pierwszych oznak korozji.
Piaskowanie klasyczne czy laserowe – co jest bezpieczniejsze?
W przypadku klasycznego piaskowania, finalnie może się okazać, że powierzchnia czyszczonego materiału zostanie delikatnie uszkodzona lub ubytki znacznie się pogłębią. Jeśli chcesz zredukować ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji podczas oczyszczania powierzchni klasyczną metodą, czyli piaskiem pod ciśnieniem, koniecznie spróbuj innowacyjnej metody piaskowania laserowego.
Chcesz dowiedzieć się, co to takiego? Otóż laserowe piaskowanie nie generuje dodatkowych ubytków a czyszczonym materiale, jest znacznie szybsze, a dodatkowo czyszczona powierzchnia będzie idealnie gładka. Warto też dodać, że nowoczesny laser do piaskowania usuwa zanieczyszczenia znacznie szybciej i skuteczniej, aniżeli klasyczne oczyszczanie piaskiem.
Jeśli planujesz wyczyścić elementy stalowe, które mają już pewne ubytki i jednocześnie wolisz uniknąć konieczności późniejszego szpachlowania – wybierz laserowe piaskowanie realizowane przez Madlaser – gwarantujemy, że nie pożałujesz, a jednocześnie zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy. Co ciekawe, laser do piaskowania świetnie nadaje się też do czyszczenia powierzchni chodników, a nawet ozdobnych kamieni ogrodowych, które zostały pokryte naturalnym nalotem.