Sodowanie to niezwykle innowacyjna metoda czyszczenia powierzchni – i to bez ryzyka jej uszkodzenia. Dlatego też technika ta cieszy się tak dużym uznaniem. Zarówno w czyszczeniu przemysłowym, komercyjnym, jak i czyszczeniu zabytków. Okazuje się jednak, że istnieją bardziej wydajne metody czyszczenia, w tym m.in. laser. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Sodowanie to o nowoczesna metoda czyszczenia powierzchni, która odbywa się przy pomocy specjalnej maszyny. To właśnie z jej pomocą zmieszane z powietrzem czyściwo (w postaci sody oczyszczonej, od czego wzięła się nazwa tej metody), wyrzuca się wprost na obrabianą powierzchnię z prędkością, która osiąga nawet do 965km/h. Wyrzucane przy tak dużej prędkości drobinki nie odbijają się od czyszczonej powierzchni, co minimalizuje ilość ewentualnych uszkodzeń materiału do zera. Po dotknięciu tej nawierzchni, cząsteczki czyściwa rozbijają się na jeszcze mniejsze fragmenty. Nie wspominając o tym, że sodowanie skutecznie rozpuszcza brud i pozostawia znacznie mniej odpadów niż tradycyjne piaskowanie. Tym samym metoda ta jest znacznie bardziej ekologiczna. Okazuje się jednak, że istnieją bardziej przyjazne środowisku metody, w tym czyszczenie laserowe.
Bardzo ciekawą alternatywną dla sodowania jest czyszczenie laserem, które pod wieloma względami przewyższa sodowanie. Stosowany do czyszczenia materiału laser jest wystarczająco mocny, by usunąć rdzę, czy doczyścić metal z resztek starej farby lub lakieru. Przewaga tej techniki trwa jednak w tym, że czyszczenie laserowe pozwala rozwijać powierzchnię poprzez zmianę jej przyczepności lub polerowanie. To jednak jedyny powód, dla którego warto wybrać laser.
Czyszczenie laserowe przebiega znacznie szybciej niż sodowanie. Wpływa na to również automatyzacja procesu, która znacznie skraca czas czyszczenia. Ponadto metoda ta daje operatorowi urządzenia maszyny możliwość skupienia się na trudno dostępnych miejscach. Laser zapewnia większej precyzji czyszczenia również ze względu na możliwość kontroli głębokością ablacji, co przyspiesza usuwanie trudnych powłok.
Biorąc pod uwagę, że urządzenie do sodowania korzysta ze sprężonego powietrza, wpływa to na nieco wyższe ceny eksploatacji maszyny, niż w przypadku lasera. Niezwykle istotne jest również to, że stosowany do czyszczenia laser do uruchomienia nie wymaga żadnych materiałów zewnętrznych, co minimalizuje koszty eksploatacji maszyny jeszcze bardziej.
Co prawda, stosowane podczas sodowania czyściwo jest ekologiczne i nie ma złego wpływu na zdrowie – niestety nie można tego samego powiedzieć o odpadach, które po nim zostają. Nie odseparowane od czyściwa, zwykle są spłukiwane na podłogę, skąd dostają się do ziemi. Zdecydowanie bardziej przyjazną dla środowiska metodą jest więc czyszczenie laserowe. Wiązka lasera nie pozostawia natomiast żadnych odpadów. Dlatego też metoda ta jest znacznie bardziej ekologiczna.
Podsumowując, trudno nie zauważyć, że czyszczenie laserowe ma przewagę nad sodowaniem. Brak odpadów, nieco niższe koszty, wysoka precyzja oraz krótszy czas czyszczenia to największe z zalet tej metody. Warto jednak również wspomnieć, że czyszczenie laserowe czyszczenie jest mobilne, a w dodatku pozwala dotrzeć w więcej miejsc, niż za pomocą sodowania. W dodatku świetnie sprawdzi się do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni, w tym m.in. piaskowca, form wtryskowych, cegły, powierzchni metalowych. Z kolei ze względu na nieinwazyjność oraz precyzję, metoda ta z powodzeniem może być wykorzystana do czyszczenia przedmiotów zabytkowych. To jednak jeszcze nie wszystko. W przeciwieństwie do sodowania metoda ta pozwala również doczyścić materiał tak delikatny, jak papier.
Skontaktuj się z nami !
Projektowanie Graficzne i tworzenie stron internetowych