Piaskowanie konstrukcji stalowych – jak przebiega ten proces?
Chcesz dowiedzieć się, na czym polega piaskowanie konstrukcji stalowych? W przypadku większych elementów konstrukcyjnych, liczy się przede wszystkim szybkość działania oraz skuteczność. Głównie z tego względu proces piaskowania cieszy się największą popularnością – szczególnie w branży przemysłowej, gdzie wykorzystywane są sporych rozmiarów konstrukcje stalowe.
Jeśli chodzi o piaskowanie konstrukcji stalowych, warto wiedzieć, iż jest to proces, który stosuje się przede wszystkim przemyśle, ale nie tylko. Powierzchnie stalowe często wymagają oczyszczenia, w celu ich ponownego zabezpieczenia powłoką lakierniczą. W przypadku stalowych konstrukcji oprócz piaskowania, stosuje się także lakierowanie proszkowe – to warstwa stanowiąca idealne zabezpieczenie materiału przed korozją. Jeśli już na powierzchni konstrukcji pojawią się pierwsze ogniska rdzy, nie ma lepszego rozwiązania, niż piaskowanie stali w celu zneutralizowania do 100% korozji.
Konstrukcje stalowe a piaskowanie – dlaczego warto zdecydować się na taką metodę oczyszczania?
Obróbka strumieniowo-ścierna w postaci piaskowania tradycyjnym ścierniwem, czyli piaskiem jest wysoce skuteczna, a także bezpieczna dla konstrukcji stalowych. W przypadku standardowego procesu piaskowania wykorzystuje się piasek kwarcowy, który jest nanoszony na powierzchnię konstrukcji stalowej przy pomocy wysokiego ciśnienia. Z usług piaskowania warto skorzystać z kilku prostych powodów, a mianowicie:
- wysoki poziom skuteczności,
- uniwersalność zastosowań,
- prosta procedura czyszczenia, która nie generuje wysokich kosztów,
- brak ryzyka uszkodzenia konstrukcji stalowej – dla tego materiału piaskowanie tradycyjną metodą nie wiąże się z żadnym ryzykiem uszkodzenia.
Decydując się na piaskowanie konstrukcji stalowych, można usunąć z powierzchni poszczególnych elementów: zanieczyszczenia, starą i zniszczoną powłokę lakierniczą, a także ogniska rdzy.
Na co trzeba zwrócić uwagę przed rozpoczęciem piaskowania konstrukcji stalowych?
Ogromny wpływ na skuteczność procesu piaskowania konstrukcji stalowej ma rodzaj zastosowanego ścierniwa. Jeśli chodzi o piasek – ten może występować w różnych gradacjach, które przekładają się na skuteczność piaskowania. Im krawędzie piasku będą ostrzejsze, tym proces oczyszczania będzie agresywniejszy. Finalnie powierzchnia stali stanie się mocno chropowata, co przełoży się na lepszą przyczepność powłok galwanicznych, a także lakieru proszkowego, który nakłada się pod wpływem wysokich temperatur.
Co wpływa na koszt piaskowania konstrukcji stalowych?
Oczyszczanie konstrukcji ze stali w formie piaskowania jest dość prostą metodą działania, natomiast koszty przedsięwzięcia zależą od kilku czynników, a mianowicie:
- powierzchnia czyszczonego obiektu,
- orientacyjny czas potrzebny na wykonanie pracy,
- cennik firmy zajmującej się piaskowaniem,
- koszt ścierniwa.
Po uwzględnieniu powyższych aspektów, będziesz w stanie ocenić mniej więcej koszty piaskowania konstrukcji stalowych. Zanim zdecydujesz się na wybór tej metody oczyszczania stali, koniecznie skontaktuj się z profesjonalną firmą, aby otrzymać kompleksową wycenę i sprawdzić dostępne metody piaskowania.
Praca polegająca na piaskowaniu jest dość prosta, choć wymaga doświadczenia w tej kwestii – szczególnie jeśli chodzi o wielkogabarytowe konstrukcje stalowe. Do ich piaskowania potrzebne są dodatkowe podesty oraz spore umiejętności w zakresie operowania strumieniem piasku pod wysokim ciśnieniem.