Piaskowanie a śrutowane – co odróżnia te metody?
Zastanawiasz się, na czym polegają takie procesy technologiczne, jak śrutowanie i piaskowanie? Wbrew pozorom są to dość proste metody przetwarzania metali, które pozwalają na uzyskanie idealnych powierzchni, nadających się do dalszej obróbki.
Obydwie powyższe metody polegają na strumieniowym ścieraniu powierzchni stalowych – bez ryzyka uszkodzenia. Mimo, iż sposoby oddziaływania na powierzchnie są podobne, to jednak występują pewne różnice pomiędzy śrutowaniem a piaskowaniem. Na pewno chcesz dowiedzieć się, jakie to inności. Z tego artykułu dowiesz się nie tylko więcej o tych dwóch odmianach strumieniowego ścierania, ale także przyswoisz informacje o praktycznym zastosowaniu zarówno śrutowania, jak i piaskowania.
Śrutowanie i piaskowanie – co to takiego?
Śrutowanie to metoda oczyszczania powierzchni stalowych, która jest naprawdę mocno podobna do piaskowania. W tym przypadku wykorzystuje się śrut o odpowiedniej granulacji, a nawet szklane kulki (te częściej w przypadku szkiełkowania) lub korund. Urządzenia pozwalające na śrutowanie pracują w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach, które zapewniają bezpieczeństwo osobom zajmującym się na co dzień realizacją prac związanych ze śrutowaniem.
Uwaga! Specjalne pomieszczenia do śrutowania pozwalają na odzyskanie materiału ściernego, który można wykorzystać ponownie podczas kolejnej sesji śrutowania.
Piaskowanie to podstawowa metoda pozwalająca na wstępną obróbkę powierzchni stalowych oraz ich przygotowanie, np. do malowania proszkowego czy nawet galwanizacji. W przypadku tej metody, wytwarzany jest szkodliwy pył, dlatego niezbędne jest wyposażenie pracowników zakładu w maski antypyłowe.
Piaskowanie i śrutowanie – różnice i podobieństwa
Jeśli chodzi o te dwie metody obróbki stali i innych materiałów o podobnej charakterystyce, warto wiedzieć, iż zarówno śrutowanie, jak i piaskowanie pozwala na ich przygotowanie, np. do lakierowania proszkowego, galwanizacji, zabezpieczenia środkami antykorozyjnymi – szczególnie w przypadku podwozi samochodowych. Podobieństw jest naprawdę wiele. Zarówno jedna, jak i druga metoda wykorzystuje ścierniwo, które pod wysokim ciśnieniem oddziałuje na czyszczony materiał i pozwala na uzyskanie powierzchni o różnych strukturach – gładkiej lub chropowatej.
Istotne różnice między piaskowaniem a śrutowaniem to przede wszystkim wykorzystywany materiał ścierny. W przypadku śrutowania najczęściej wybierany jest śrut we właściwej granulacji, a do piaskowania stosuje się piasek kwarcowy. Oczywiście dość istotną różnicą są także koszty – śrutowanie pozwala na odzyskiwanie materiału ściernego i jego ponowne wykorzystanie, ale jednocześnie generuje znacznie wyższe koszty przystosowania pomieszczeń do śrutowania.
Sporym ograniczeniem mogą być duże powierzchnie wymagające oczyszczania strumieniowo-ścierną metodą z wykorzystaniem śrutu. Dla takich przedsięwzięć polecane jest piaskowanie, umożliwiające na szybkie i dokładne czyszczenie niemalże każdej powierzchni.
Gdzie najlepiej sprawdza się śrutowanie a gdzie piaskowanie?
Poszczególne sposoby obróbki materiałów metodą strumieniowo ścierną znajduje zastosowanie w naprawdę wielu branżach. Jeśli chodzi o śrutowanie – najlepiej sprawdza się w przypadku renowacji lub oczyszczania:
- elementów mosiężnych i aluminiowych,
- sprężyn,
- podzespołów samochodowych,
- hartowanych elementów konstrukcyjnych.
Piaskowanie natomiast doskonale sprawdzi się w przypadku:
- podwozi samochodowych,
- konstrukcji stalowych wielkogabarytowych.