Piaskowanie podwozia – kiedy i dlaczego warto je wykonać?
Samochody osobowe, dostawcze, a nawet ciężarowe są mocno narażone na oddziaływanie zewnętrznych warunków atmosferycznych. Jeśli chodzi o podwozie – tutaj często pojawia się korozja, która powoduje nawet wypadanie dziur w podłodze pojazdu. Aby zabezpieczyć samochód, warto zainwestować w piaskowanie podwozia wraz z jego zabezpieczeniem!
Chcesz dowiedzieć się, czym jest piaskowanie podwozia i kiedy warto je wykonać? To przede wszystkim proces, który polega a obróbce strumieniowo-ściernej, dzięki czemu wszelkie zabrudzenia drogowe zalegające na powierzchni podwozia, a także oznaki korozji są skuteczne niwelowane. Podczas wieloletniej eksploatacji pojazdów na drogach publicznych, ich podwozie jest mocno narażone na oddziaływanie wilgoci, błota, soli drogowej oraz zanieczyszczeń. Takie połączenie powoduje korozję metalowych elementów podwozia praktycznie w każdym pojeździe mechanicznym.
Piaskowanie podwozia – na czym polega?
Metoda piaskowania podwozia wygląda praktycznie tak samo, jak w przypadku oczyszczania strumieniowo-ściernego innych elementów metalowych czy nawet aluminiowych. Podstawowa różnica to przede wszystkim sposób realizacji prac. Zakłady zajmujące się piaskowaniem podwozia robią to najczęściej pod samochodem, który znajduje się na podnośniku. Jest to najwygodniejsza forma piaskowania, która pozwala na oczyszczenie nawet najgłębszych zakamarków podwozia.
Istotne jest jednak to, że do zrealizowania procesu piaskowania w samochodach osobowych lub terenowych, konieczny jest demontaż niektórych jego elementów wyposażenia, a mianowicie:
- kół,
- zacisków i tarcz hamulcowych,
- a także elementów, które mogłyby zostać uszkodzone w wyniku piaskowania.
Proces przygotowania podwozia do zrealizowania piaskowania wymaga także wstępnego oczyszczenia podwozia myjką ciśnieniową. Dzięki temu powierzchowne zabrudzenia i błoto zostaną usunięte, by finalnie proces piaskowania mógł zostać przeprowadzony z wysokim poziomem skuteczności.
Co zrobić z wypiaskowanym podwoziem? To proste!
Jeśli już zdecydujesz się na piaskowanie podwozia, pamiętaj że nie możesz pozostawić elementów metalowych w takim stanie – nawet jeśli po oczyszczaniu strumieniowo-ściernym są idealnie czyste. Po wykonaniu piaskowania, koniecznie jest nałożenie środka antykorozyjnego, który będzie stanowić warstwę zabezpieczającą podwozie przed ogniskami korozji. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w krajach, gdzie metalowe elementy pojazdów są mocno narażone na oddziaływanie wody i soli drogowej, np. w Polsce. Ostatni etap prac to malowanie podwozia – dopiero tak zabezpieczony samochód będzie przygotowany do co najmniej kilku następnych lat bezproblemowego poruszania się po drogach.
Ile kosztuje piaskowanie podwozia?
Finalne koszty związane z piaskowaniem podwozia w dużej mierze zależą od typu pojazdu oraz jego wielkości czy też stanu elementów metalowych. W przypadku samochodów osobowych średnie ceny piaskowania oscylują w granicy od kilkuset złotych w górę. Jeśli chcesz poznać dokładne koszty, koniecznie skontaktuj się z firmą, która profesjonalnie zajmuje się piaskowaniem pojazdów, a w ciągu kilku minut otrzymasz kompleksową wycenę.
Zawsze wybieraj tylko zaufanych fachowców, którzy wiedzą, w jaki sposób poprawnie wykonać oczyszczanie strumieniowo-ścierne podwozia. To gwarancja, że późniejsza konserwacja pojazdu utrzyma się na powierzchni podłoża nawet przez wiele lat, bez konieczności powtarzania procedury piaskowania i malowania elementów metalowych pod samochodem.