Jak usunąć rdzę z chromowanych części?

Usuwanie rdzy z chromowanych elementów wymaga przede wszystkim czasu, doświadczenia oraz dostępu do profesjonalnego sprzętu. W przeciwnym razie efekty realizowanych prac mogą być niezadowalające. Elementy chromowane można spotkać nie tylko na przedmiotach codziennego użytku, ale także na karoseriach samochodowych. Chcesz dowiedzieć się, jak przywrócić oryginalny blask chromu? Sprawdź nasz poradnik!

Jakie uszkodzenia najczęściej pojawiają się na chromowanych elementach?

Korozja to główny czynnik, który powoduje utratę dawnego blasku chromowanych elementów. To szczególnie widoczne na akcesoriach i elementach wyposażenia samochodu. Metalowe powierzchnie pokryte warstwą chromu wciąż są narażone na występowanie korozji, choć w nieco mniejszym stopniu.

Na chromowanych elementach najczęściej pojawiają się białe naloty, ogniska korozji w rudej barwie, a także miejsca, w których chrom uległ całkowitemu uszkodzeniu. Te ostatnie mają miejsce wtedy, kiedy dojdzie do całkowitego zaniedbania materiału.

Usuwanie rdzy z chromowanych części metalowych – jak zrobić to dobrze?

Wszelkiego rodzaju osprzęt samochodowy, felgi i produkty chromowane przeznaczone do użytku domowego – to wszystko jest narażone na oddziaływanie korozji. Aby pozbyć się nawet nieco większych ognisk rdzy, nie musisz pozbywać się całej chromowanej powierzchni. Wystarczy kilka działań profilaktycznych, a nawet domowe sposoby, aby przywrócić chromowanej powierzchni dawny blask.

Poniżej przedstawiamy kilka domowych sposobów, które pomogą Ci pozbyć się rdzy z chromu.

  1. Ocet winny – kwas octowy wystarczy wlać do pojemnika i zamoczyć w nim zardzewiałą część. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku mniejszych elementów – dużych dekorów samochodowych raczej nie da się w całości zamoczyć w occie. Wtedy możesz nawilżyć element mokrą szmatką z octem. Substancja oddziałuje na rdzę średnio w czasie od kilku do kilkunastu godzin. To skuteczny domowy sposób, aby osłabić ogniska rdzy i pozbyć się ich poprzez późniejsze ścieranie.
  2. Kwasek cytrynowy – to kolejny domowy sposób, aby pozbyć się rdzy. Roztwór oddziałuje na wodorotlenki metali i przekształca je w sole. Wystarczy, że do sproszkowanego kwasku dodasz odrobinę wody, nałożysz ciecz na zardzewiały chrom i odczekasz kilka godzin.
  3. Coca Cola – ten sposób jest uznawany za bezpieczną metodę oczyszczania powierzchni chromowanych z rdzy. Sposób użycia jest podobny, jak dwóch już wymienionych metod. Nawilżenie lub pełne zamoczenie elementu zardzewiałego w substancji i odczekanie kilku godzin.
  4. Folia aluminiowa – delikatne ogniska rdzy na chromie możesz usunąć przy pomocy folii aluminiowej używanej w domu. Wystarczy zwilżyć powierzchnię chromu do oczyszczenia, zwinąć folię w kulkę i pocierać materiał aż do uzyskania idealnie czystej powierzchni. 

Alternatywnie możesz też użyć pasty do zębów lub profesjonalnych środków chemicznych na bazie oleju. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń oraz zredukujesz pojawiające się ogniska rdzy na chromowanych częściach. Wszelkiego rodzaju odrdzewiacze w połączeniu z domowymi metodami oczyszczania zardzewiałego chromu mogą przynieść naprawdę zadowalające efekty.

W przypadku naprawdę problematycznych ubytków wynikających z oddziaływania korozji na chromowane elementy warto też rozważyć ponowne chromowanie. Wtedy konieczne jest całkowite oczyszczenie uszkodzonego przedmiotu i przygotowanie do ponownego procesu chromowania elementów.

Laserowe czyszczenie rdzy na chromowanych powierzchniach – czy warto to robić?

Ciekawą alternatywą dla domowych metod jest laserowe czyszczenie rdzy. Tego typu usługi można wykonać praktycznie na wszystkich powierzchniach, które zostały dotknięte korozją. Odpowiednio dobrana wiązka lasera wnika w głąb materiału tak, aby usunąć rdzę i jednocześnie nie uszkodzić chromu. 

Podsumowując: usuwanie rdzy z chromowanych części wcale nie musi być trudne ani wysoce kosztowne. Wystarczy przeanalizować stopień zaawansowania problemu, a następnie dobrać odpowiednie metody czyszczenia np. laserowo

Similar Posts