Czym różni się piaskowanie od szkiełkowania?

Obecnie wyróżniamy wiele innowacyjnych metod oczyszczania oraz obróbki powierzchni metalowych i aluminiowych. Dwie z nich to piaskowanie oraz szkiełkowanie, czyli dwie metody pozwalające na bezpiecznie oczyszczenie powierzchni zabrudzeń i starej, zniszczonej farby.

Obróbka strumieniowo-ścierna pozwalają na osiągnięcie niesamowitego efektu w wyniku oczyszczania powierzchni metalowych, a także aluminiowych. Decydując się na piaskowanie lub szkiełkowanie, możesz liczyć przede wszystkim na:

  • efektywność realizowanych prac,
  • szybkość działania,
  • wysoki poziom szczegółowości,
  • możliwość stosowania wielu różnych ścierniw,
  • szansę pozyskania różnego efektu, np. chropowata lub płaska powierzchnia materiału.

Szkiełkowanie – co to takiego?

Zanim zdecydujesz się na pomalowanie konkretnych elementów stalowych, żeliwnych lub aluminiowych, koniecznie skorzystaj z usług profesjonalnego szkiełkowania. Na czym polega ta metoda oczyszczania powierzchni? Jest to innowacyjna technika obróbki metali, która wyróżnia się wysokim poziomem bezpieczeństwa (nie ma ryzyka uszkodzenia powierzchni materiału), a także idealną precyzją wykonywanej czynności. Szkiełkowanie pozwala na usuwanie drobnych zanieczyszczeń, ognisk erozji, a także odtłuszczenie powierzchni. Warto zaznaczyć, że po wykonaniu szkiełkowania, możliwe jest bezpieczne położenie powłoki galwanicznej lub farby proszkowej. 

Jeśli chodzi o możliwe zastosowania szkiełkowania, wyróżniamy:

  • usuwanie zanieczyszczeń i zabrudzeń oleistych,
  • wygładzanie powierzchni,
  • przygotowywanie powierzchni do dalszej obróbki,
  • ograniczenie podatności materiału na zanieczyszczenia,
  • poprawa właściwości mechanicznych czyszczonego materiału.

Szkiełkowanie a piaskowanie – czym różnią się te dwie metody oczyszczania powierzchni?

Chcesz poznać podstawowe różnice pomiędzy szkiełkowaniem a piaskowaniem? W tym przypadku najistotniejszy jest materiał wykorzystywany podczas procesu oczyszczania. Piaskowanie wykorzystuje drobny granulat piasku, który jest wypychany przez dysze pod wysokim ciśnieniem. Podczas szkiełkowania wykorzystuje się drobinki szkła, które są znacznie delikatniejsze dla czyszczonej powierzchni, a więc nie powodują ewentualnego uszkodzenia na materiale.

Jeśli chodzi o zastosowanie: piaskowanie najlepiej nadaje się do czyszczenia powierzchni stalowych, w celu uzyskania porowatej powierzchni, do której doskonale przylega farba proszkowa lub powłoka galwaniczna. Szkiełkowanie doskonale nada się do oczyszczania bloków silników samochodowych i motocyklowych. 

Co lepiej wybrać – szkiełkowanie czy piaskowanie?

Zanim zdecydujesz się na konkrety sposób oczyszczania powierzchni, koniecznie sprawdź, do jakiego materiału lepiej pasuje szkiełkowanie, a do jakiego piaskowanie (tradycyjne lub laserowe). Pierwsza metoda doskonale sprawdza się w przypadku delikatnych materiałów, które mogą ulec uszkodzeniu, np. aluminium – w tym przypadku możliwe jest także wykorzystanie piaskowania laserowego. Tradycyjne metody wykorzystujące ścierniwo w postaci drobinek piasku lepiej nadają się do oczyszczania powierzchni stalowych czy nawet żeliwnych. 

Wszędzie tam, gdzie efektem finalnym ma być chropowata powierzchnia o idealnej przyczepności, a materiał nie jest podatny na uszkodzenia, możesz zlecić piaskowanie tradycyjną metodą. Do delikatniejszych surowców, lepiej wybierz skiełkowanie albo piaskowanie laserowe – będziesz mieć pewność, że np. felgi aluminiowe nie ulegną uszkodzeniu podczas ich oczyszczania ze starej powłoki lakierniczej lub zabrudzeń.

Similar Posts