Sposoby na usuwanie rdzy z ramy rowerowej – jak to zrobić?

Ogniska rdzy pojawiają się nie tylko na podzespołach samochodowych, ale także dużych konstrukcjach stalowych, np. w budynkach użytkowych. Z tym problemem zmagają się także rowerzyści. Problem rdzy na rowerze dotyczy praktycznie wszystkich jednośladów, które miały jakąkolwiek styczność z wodą, wilgocią oraz zabrudzeniami. Sprawdź, jak w praktyce wygląda usuwanie rdzy z roweru i zacznij działać, zanim rdza doszczętnie zniszczy ramę.

Usuwanie rdzy z roweru – kiedy podjąć się takich działań?

W dzisiejszych czasach ramy rowerowe i podzespoły są często wykonywane z tzw. nierdzewnych materiałów, np. aluminium. Takie powierzchnie również są narażone na pojawiającą się rdzę, ale trwa to nieco dłużej. Wszelkie metalowe elementy roweru z czasem są „zjadane” przez korozję, a to prowadzi do konieczności wymiany podzespołów na nowe lub zakupu nowego roweru.

Usuwanie rdzy z roweru warto rozpocząć już przy pierwszych ogniskach rdzawego nalotu. Dlaczego? Otóż tylko w ten sposób unikniesz poważniejszych zniszczeń i spowodujesz, że rower będzie wyglądać jak nowy.

Jak usunąć rdzę z roweru? Poznaj najlepsze sposoby

Sprawdzoną metodą usuwania rdzy z roweru, którą wykorzystuje wielu miłośników jednośladów, jest zastosowanie preparatu do usuwania rdzy z roweru. Płynna lub żelowa konsystencja takiej substancji nałożona na powierzchnię zardzewiałych elementów powoduje rozpuszczenie rdzy poprzez penetrację powierzchni. Dzięki temu rdza jest usunięta w wyniku reakcji chemicznej, natomiast sam materiał dodatkowo zabezpieczony przed dalszym utlenianiem.

Oczywiście do usuwania rdzy z roweru możesz wypróbować kilku domowych sposobów: sok z cytryny + sól, soda oczyszczona lub ocet. Takie sposoby działają tylko na pierwsze oznaki korozji i są raczej nieskuteczne w przypadku poważniejszych uszkodzeń.

Alternatywą do stosowania preparatu do usuwania rdzy z roweru są usługi laserowego oczyszczania powierzchni metalowych. To nowoczesna, bezinwazyjna i w 100% bezpieczna metoda na usuwanie rdzy z roweru, która nie powoduje żadnych dodatkowych uszkodzeń w strukturze materiału. W ten sposób można skutecznie usuwać rdzę z takich elementów, jak:

  • ramy rowerowe,
  • zaciski hamulcowe,
  • tarcze hamulcowe,
  • łańcuchy,
  • koła,
  • kierownice,
  • siodełka.

Pamiętaj, że preparat to usuwania rdzy z roweru nie zawsze będzie skuteczny, szczególnie jeśli rdza wkradła się już w głębsze struktury materiału. Zanim podejmiesz się jakichkolwiek działań, spróbuj laserowego usuwania rdzy z roweru. Ta metoda przynosi naprawdę doskonałe efekty, a dodatkowo przygotowuje powierzchnię do kolejnego etapu renowacji, czyli lakierowania. 

Similar Posts