Szkiełkowanie stali nierdzewnej – dlaczego warto wykonywać?
Wyróżniamy wiele ciekawych metod obróbki stali nierdzewnej, aluminium, a nawet miedzi. Można śmiało powiedzieć, że szkiełkowanie to jedna z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod obróbki stali. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Z poniższego artykułu dowiesz się więcej o korzyściach płynących ze stosowania szkiełkowania.
Szkiełkowanie jako metoda obróbki stali nierdzewnej i innych surowców jest wysoce popularna w wielu branżach. Strumieniowe ścieranie z wykorzystaniem szklanych kulek o różnej granulacji sprawdza się w różnych dziedzinach, jak np.:
- przemysł,
- rolnictwo,
- motoryzacja – branża automotive,
- budownictwo.
Czym jest szkiełkowanie i jak wpływa na powierzchnię ze stali nierdzewnej?
Szkiełkowanie to dość prosty sposób na oczyszczenie stali nierdzewnej z zabrudzeń, a także pozostałości po ewentualnych farbach. Proces obróbki jest w tym przypadku bardzo prosty. Specjalista w zakładzie musi odpowiednio dobrać granulat kulek szklanych oraz ciśnienie pracy urządzenia – dzięki temu można uzyskać powierzchnię o takiej strukturze, jaką zażyczy sobie klient. Powierzchnia po szkiełkowaniu może być: matowa, błyszcząca, satynowa, a nawet chropowata – co ułatwia późniejsze pokrycie jej lakierem.
Oczywiście obróbka strumieniowo-ścierna w postaci szkiełkowania jest w 100% bezpieczna dla stali nierdzewnej, nie powoduje dodatkowych uszkodzeń ani zarysowań. Można śmiało uznać, że przy odpowiednim dobrze ścierniwa i ciśnienia pracy, efekty szkiełkowania są wręcz niesamowite – nawet w przypadku mocno zabrudzonych i zarysowanych powierzchni.
Szkiełkowanie – dlaczego warto zdecydować się na pomoc specjalistów?
Wyróżniamy wiele powodów, które determinują opłacalność współpracy z profesjonalnym zakładem, zajmującym się na co dzień szkiełkowaniem, piaskowaniem czy nawet śrutowaniem. Decydując się na usługi osób z wieloletnim doświadczeniem oraz dostępem do profesjonalnego sprzętu, można zyskać pewność, że powierzchnia stali nierdzewnej będzie właściwie oczyszczona, a także doprowadzona do pożądanego stanu pod względem struktury.
Z pomocą renomowanego zakładu obróbki metali, stali nierdzewnej i innych – nawet delikatnych materiałów, można uzyskać zadowalające efekty przy niewielkich nakładach finansowych. Warto zaznaczyć, że szkiełkowanie nie jest wyjątkowo drogim sposobem obróbki – średnia cena za roboczogodzinę wynosi około 300 złotych netto.
Szkiełkowanie – najważniejsze zalety strumieniowego ścierania
Dość innowacyjną metodą obróbki stali nierdzewnej jest właśnie szkiełkowanie. Najistotniejsze cechy, które wyróżniają ten sposób oczyszczania powierzchni o różnych kształtach i rozmiarach, to:
- maksimum bezpieczeństwa,
- szybkość działania,
- możliwość pozbycia się zabrudzeń nawet z trudnodostępnych miejsc wyrobów ze stali nierdzewnej i nie tylko,
- stosunkowo niewielkie koszty,
- wiele możliwości zastosowania.
Aby poznać więcej szczegółów na temat szkiełkowania, cen, a także procesu obróbki stali nierdzewnej w ten sposób, warto skontaktować się z profesjonalną firmą, która realizuje takie zadania.
Podsumowując – szkiełkowanie jest doskonałą metodą obróbki, która przy odpowiednim dobrze granulacji materiału ściernego, nie wywołuje praktycznie żadnych uszkodzeń surowca do obróbki. Warto też dodać, iż szkiełkowanie doskonale nadaje się nie tylko do przetwarzania stali nierdzewnej, ale także delikatnego aluminium, z którego są stworzone, np. pokrywy silników oraz głowice.