Co można poddawać piaskowaniu?
Oczywiste jest, że nie każdy wie, na czym polega profesjonalne piaskowanie, jakie są rodzaje tego typu prac oraz jakie materiały można poddawać procesowi oczyszczania strumieniowo-ściernego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem!
Procesowi piaskowania warto przyjrzeć się nieco bliżej – najlepiej od strony czysto technicznej. Taka metoda oczyszczania powierzchni z zanieczyszczeń czy nawet starego lakieru jest wysoce skuteczna i jednocześnie pozwala na uzyskanie dowolnie ustalonej struktury na powierzchni metalu – ta może być idealnie gładka, delikatnie chropowata lub mocno szorstka.
Piaskowanie – czyli jaki materiał można poddać obróbce strumieniowo–ściernej?
Jest wiele materiałów, które bez żadnego problemu można poddać piaskowaniu piaskiem kwarcowym, żużlem lub nawet korundem. Warto dodać, że piaskarki ciśnieniowe pozwalają na użycie praktycznie każdego ścierniwa – nawet kulek szklanych czy nawet stalowego śrutu (w tych dwóch przypadkach metody oczyszczania materiału są nazywane odpowiednio szkiełkowaniem i śrutowaniem). Materiały, które można bez większego ryzyka poddawać oddziaływaniu ciśnieniowego strumienia ściernego, to:
- stal nierdzewna,
- stal kwasoodporna,
- kolorowe metale,
- aluminium,
- żeliwo.
Warto dodać, że piaskowanie to swego rodzaju metoda obróbki materiałów metalowych i podobnych, które wymagają dokładnego oczyszczenia z zabrudzeń, przebarwień, starego lakieru, a nawet pierwszych oznak postępującej korozji. Jedynym materiałem, który wymaga szczególnej uwagi podczas piaskowania, jest aluminium.
Wiele osób twierdzi, że tego surowca nie powinno poddawać się piaskowaniu ciśnieniowemu, gdyż to może uszkodzić jego strukturę. Do oczyszczania powierzchni aluminiowych elementów polecana jest metoda piaskowania laserowego – ta jest wysoce skuteczna, bezpieczna i szybka.
Jakie konstrukcje można piaskować? Podpowiadamy!
Piaskowanie jako metoda niwelowania oznak korozji oraz pozwalająca na usuwanie zanieczyszczeń czy zalegającej farby, sprawdza się w wielu branżach. Jeśli chodzi o praktyczne możliwości zastosowania strumieniowego ścierania, oto kilka przykładów wyrobów, w których piaskowanie sprawdza się najlepiej:
- konstrukcje stalowe – stosowane często w budownictwie,
- podwozia samochodowe, felgi stalowe lub aluminiowe – branża automotive,
- kostka chodnikowa, kamienie ozdobne w ogrodach,
- bramy ogrodzeniowe,
- i wiele innych powierzchni…
Co ciekawe, przy pomocy piaskarki można też skutecznie zmatowić szkło, przygotować drewniane konstrukcje do renowacji, a nawet oczyścić elementy wykonane z PCV i plastiku – tutaj jednak kluczowe jest doświadczenie w pracach związanych ze strumieniowym ścieraniem.
Czy piaskowanie jest bezpieczne?
Jeśli zdecydujesz się na usługi profesjonalnej firmy, która zajmuje się piaskowaniem konstrukcji stalowych lub innych powierzchni z tego materiału, możesz zachować spokój. Wystarczy, że pracownik zakładu odpowiednio dopasuje materiał ścierny, a także ciśnienie pracy piaskarki – oczywiście dotyczy to tradycyjnych piaskarek ciśnieniowych. Poprawne ustalenie parametrów piaskowania daje gwarancję bezpieczeństwa i brak ryzyka pojawienia się ewentualnych ubytków w oczyszczanym materiale. Podsumowując – piaskowanie jest niemalże całkowicie bezpieczne, o ile procesem zajmują się specjaliści z wieloletnim doświadczeniem i dostępem do profesjonalnych piaskarek ciśnieniowych czy nawet laserowych.