Na czym polega piaskowanie felg?

Zastanawiasz się, na czym polega piaskowanie felg? A może chcesz poznać dostępne metody piaskowania, które pozwalają na uzyskanie idealnej powierzchni, nadającej się do dalszej obróbki? Przeczytaj poniższy wpis, a dowiesz się wszystkiego, co niezbędne, na temat piaskowania felg.

Wielu właścicieli pojazdów mechanicznych, dla których samochód jest swego rodzaju zabawką, chce mieć idealnie czyste i eleganckie felgi. Oczywiście wraz z biegiem lat koła w pojazdach mogą ulegać uszkodzeniom w wyniku obtarcia, uderzenia kamieniem lub codziennej eksploatacji. Jako właściciel auta, możesz po jakimś czasie zdecydować się na renowację felg. W tym przypadku niezbędne będzie ich piaskowanie, szczególnie jeśli planujesz pokryć koła zupełnie nową powłoką lakieru lub chcesz je wypolerować z efektem lustra.

Czym jest piaskowanie felg? Co warto wiedzieć?

Jeśli chodzi o piaskowanie – jest to dość prosty proces. Istotne jest jednak to, że obecnie wyróżniamy dwie formy piaskowania, które różnią się między sobą stopniem ingerencji w strukturę materiału. Dwie popularne metody, to:

  • piaskowanie tradycyjne – piaskiem, szkłem (szkiełkowanie), śrutem (śrutowanie),
  • piaskowanie laserowe.

Jaka metoda jest lepsza? Wiele zależy od tego, jaki efekt finalny chcesz uzyskać. Kiedy chcesz oczyścić całą powierzchnię felgi ze starej, zniszczonej już farby, możesz wybrać tradycyjne piaskowanie. Dzięki temu uzyskasz czystą powierzchnię felgi, która jednocześnie będzie delikatnie chropowata. To pozwoli Ci na późniejsze pokrycie je farbą, np. metodą proszkową.

Dokładne oczyszczenie powierzchni pozwala jednocześnie na uzyskanie idealnego poziomu przyczepności nakładanej farby. To podstawa, jeśli chcesz przeprowadzić renowację felg tak, jak należy. Dzięki temu koła będą świetnie wyglądać przez następnych kilka lat, bez ryzyka, że nałożona farba ulegnie rozwarstwieniu lub pojawią się na niej odpryski.

Piaskowanie laserowe jest świetnym sposobem oczyszczania felg, które mają na swojej powierzchni już pewne uszkodzenia, a Ty nie chcesz ich dodatkowo zniszczyć. W wyniku laserowego piaskowania, uzyskasz idealnie gładką i równą powierzchnię. Ta metoda jest polecana w przypadku felg, które mają zostać finalnie wypolerowane na tzw. efekt lustra.

Jakie felgi można poddać piaskowaniu? Sprawdź!

Jeśli chodzi o czyszczenie, a dokładnie piaskowanie felg, celem przygotowania ich do dalszej renowacji, warto wiedzieć, że nie każdy materiał można poddać bezpiecznemu piaskowaniu standardową metodą.

  • Felgi stalowe – ten materiał doskonale nadaje się do piaskowania standardowego z użyciem piasku pod ciśnieniem, a także to laserowego oczyszczania. W obydwu przypadkach osiągniesz zamierzone rezultaty, by finalnie pokryć felgę farbą proszkową.
  • Felgi aluminiowe – według wielu specjalistów piaskowanie tradycyjne tego materiału może powodować pojawienie się wżerów w materiale, a nawet doprowadzić do uszkodzenia felgi. Jeśli masz koła z tego materiału i chcesz je odnowić, lepiej wybierz metodę szkiełkowania lub piaskowania laserowego, które jest wysoce bezpieczne nawet dla wrażliwych struktur.

Piaskowanie felg przed ich dalszą renowacją jest wręcz niezbędne, aby nałożona farba mogła idealnie przylegać do jej powierzchni. Decydując się na takie usługi, nie musisz martwić się o wysokie koszty. Nawet w przypadku piaskowania laserowego, cena za oczyszczenie kompletu kół nie powinna przekraczać 1000 złotych, choć wiele zależy od rozmiaru oraz stopnia zabrudzenia felgi.

Similar Posts