Ile kosztuje szkiełkowanie stali nierdzewnej?

W dzisiejszych czasach jest wiele dostępnych metod, które pozwalają na szybką renowację elementów ze stali nierdzewnej, a nawet z aluminium. Chcesz dowiedzieć się, na czym polega szkiełkowanie i ile kosztuje? Sprawdź poniższy artykuł, a zdobędziesz wszelkie niezbędne informacje.

Koszty obróbki stali nierdzewnej oraz innych stopów metali są zależne w dużej mierze od tego, jakie metody działania wybierzesz. Zarówno piaskowanie, śrutowanie, jak i szkiełkowanie generuje pewne koszty, choć w większości przypadków jest to opłacalne przedsięwzięcie. Jeśli planujesz szkiełkowanie stali nierdzewnej, musisz wiedzieć, iż taka obróbka pozwala na całkowite oczyszczenie powierzchni stalowej, a następnie uzyskanie odpowiedniej struktury wykończenia. Przy odpowiednio dobranym materiale ściernym, np. kulek szklanych, można uzyskać takie wykończenia stali, jak:

  • połysk,
  • mat,
  • satyna,
  • powierzchnia chropowata.

Podczas szkiełkowania stali nierdzewnej, można uzyskać dowolnie wybraną strukturę powierzchni, która będzie pozwalać na dalszą obróbkę materiału. Stal nierdzewną po szkiełkowaniu można pomalować, choć nie jest to konieczne, gdyż materiał jest odporny na korozję.

Jak wygląda proces szkiełkowania w praktyce?

W praktyce proces szkiełkowania nie jest szczególnie skomplikowany. To podobna metoda strumieniowego ścierania powierzchni stali nierdzewnej, jak piaskowanie i śrutowanie. Wyróżnikiem jest materiał stosowany do obróbki – w przypadku szkiełkowania wykorzystuje się szklane kulki o różnej granulacji. Te usuwają wszelkie zabrudzenia i osady ze stali nierdzewnej i nie tylko.

Firmy zajmujące się obróbką stali nierdzewnej z wykorzystaniem szkiełkowania, korzystają z nowoczesnego sprzętu, a także wieloletniego doświadczenia w branży. Dzięki temu proces szkiełkowania jest wysoce skuteczny i pozwala na bezpieczne oczyszczenie powierzchni stali nierdzewnej z wszelkich zabrudzeń aż do uzyskania zamierzonej struktury materiału. 

Profesjonaliści bez najmniejszego problemu dobierają właściwe frakcje ścierniwa oraz wartość ciśnienia – dzięki temu efekty prac są zadowalające.

Ile kosztuje szkiełkowanie? Sprawdź to na przykładzie stali nierdzewnej!

Ceny szkiełkowania są w dużej mierze zależne od indywidualnej wyceny zakładu zajmującego się obróbką stali nierdzewnej z wykorzystaniem metody strumieniowego ścierania materiału. W Polsce średnia cena za roboczogodzinę wynosi w przypadku szkiełkowania nawet ponad 300 złotych netto. Firmy specjalizujące się w szkiełkowaniu wyceniają też pracę na poszczególne elementy lub metry kwadratowe, choć w dużej mierze zależy to od rodzaju zlecenia. Szkiełkowanie niewielkich elementów konstrukcyjnych, np. do silników samochodowych to wydatek zaledwie od 20 złotych netto w górę. Podsumowując, koszt szkiełkowania zależy od:

  • czasu pracy specjalistów,
  • rodzaju zastosowanego ścierniwa,
  • powierzchni i kształtu obrabianych elementów.

Dlaczego warto stosować szkiełkowanie stali nierdzewnej?

Jest wiele korzyści wynikających ze stosowania szkiełkowania dla powierzchni wykonanych ze stali nierdzewnej. Dzięki temu można skutecznie:

  • usunąć zabrudzenia,
  • zmienić strukturę szkiełkowanej powierzchni,
  • ograniczyć koszty obróbki,
  • oczyścić elementy o mocno skomplikowanych kształtach.

Wybierając rzetelną i doświadczoną firmę zajmującą się szkiełkowaniem, można zyskać pewność, że obróbka najróżniejszych obiektów ze stali nierdzewnej przebiegnie bez żadnego problemu, czy nawet ryzyka uszkodzenia materiału – szkiełkowanie jest w 100% bezpieczne, nawet dla wrażliwych surowców.

Similar Posts